Home » Blog » Halıdaki Lekelere Nasıl Müdahale Edilmelidir
halıdaki lekelere nasıl müdahale edilmelidir

Halıdaki Lekelere Nasıl Müdahale Edilmelidir

Halıdaki Lekelere Nasıl Müdehale Edilmelidir ?

Kuzey Halı Yıkama Halıdaki Lekeler Hakkında Faydali Bilgiler.

Halınızda bir leke meydana geldiği zaman anında müdehale edilmelidir. Aksi halde lekeyi halınızdan kendi imkanlarınız ile çıkarmanız çok zor olabilir veya hiç mümkün olmaya bilir.

Halıdanızdan herhangi bir lekeyi çıkartırken amacınız halınızdaki lekeye yol açan asıl maddeyi herhangi bir kimyasal madde uygulamadan halıdan çıkarmaktır. Halınızın üzerinde kimyasal bir madde kullanıcaksanız eyer işleme başlamadan önce halı üzerindeki leke bir bez yardımı ile emdirilmelidir.

Halınızda leke meydana geldiği zaman panik ile hareket ederek ovma, silme işlemleri gibi uygulamar lekenin halınızın dibine işlemesini sağlıyarak lekenin çıkmamasına olanak sağlar. Bu tür bir uygulama kesinlikle yanlıştır.

Halınızdaki lekeyi halı yıkama şampuanı ile çıkarmayı düşünüyorsanız halı yıkama şampuanının sadece köüğünü kullanarak müdahale etmelisiniz su ile işlem yaparsanız  kirli bir görünümden başka bir şey elde edemessiniz.

Halıdaki lekeye müdahale ederken halının havına vede dokusuna zarar gelmemesi için çamaşır suyu gibi kimsal maddeler ile işlem yapılmamalıdır. Kuzey halı yıkama olarak tavsiye ettiğimiz temizlik ürünleri ile işlem yapmanız daha iyi bir sonuç almanıza imkan sağlar.

Halınızdaki lekeyi temizleme işleminin ardından kuruyan halınızdaki lekenin tekrar görünür hale gelmesi durumunda leke işlemini birkaç sefer uygulamanız gerekebilmektedir.

Halıdaki Alkol, İçki Lekesi nasıl çıkar ?

 • Halıdaki alkol veya içki lekesi için leke olan kısmı halı yıkama şampuanı ile şampuanlayınız. Daha sonra beyaz ispirto kullanarak tampon yapınız.

Halıdaki Yağlı Boya Lekesi Nasıl Çıkar ?

 • Halıda yağlı boya lekesi olan yerin dışına fazla taşırmadan sentetik tiner ile tampon yapınız. Daha sonra halı yıkama şampuanı ile tampon uyguladığınız yeri şampuanlayınız.

Halıdaki Su Lekesi Nasıl Çıkar ?

 • Halıdaki su lekesi için emici özelliğe sahip bir bez ile halının üzerindeki suyu alınız. İşlem yapılan bölge tamamen kuruduktan sonra halı yıkama şampuanı veya beyaz ispirto ile tampon yapmanız yeterli olacaktır.

Halıdaki Tentürdiyot Lekesi Nasıl Çıkar ?

 • Halıya dökülen tentürdiyot lekesini çıkarmak için Saf amonyak ile tampon yapmanız yeterli olacaktır.

Halıdaki Çikolata ve Tatlı Lekeler Nasıl Çıkar ?

 • Halınızda oluşan çikolata veya tatlı lekelerine ılık suya %5 amonyak ilave ederek tampon yapmanız yeterli olacaktır.

Halıdaki Küf Lekesi Nasıl Çıkar ?

 • Halınızda oluşan küf lekesini çıkartmak için amonyaklı su ile tampon yapmanız yeterli olacaktır.

Halıdaki Ketçap, Mayonez ve Hardal Lekesi Nasıl Çıkar ?

 • Halınızdaki ketçap, mayonez veya hardal lekesini çıkarmak için önce %10 veya %15 oranında amonyak ilave edilmiş su ile siliniz. Daha sonra Perkloretilen ile siliniz son olarak ise halı yıkama şampuanı ile şampuanlayınız.

Halıdaki Çiş, Kusmuk ve Dışkı Lekesi Nasıl Çıkar ?

 • Halıdaki kusmuk, çiş ve dışkı lekesi için yarı yarıya su ve sirkeyi karıştırarak tampon yapınız. Daha sonra beyaz ispirto ile tampon yapınız son olarak ise halı yıkama şampuanı ile şampuanlayınız.

Halıdaki Mum Lekesi Nasıl Çıkar ?

 • Halıda bulunan mum lekesinin üzerine emici özelliğe sahip kurutma kağıdı koyunuz. Daha sonra üzerini ılık ütü ile ütüleyiniz son olarak ise Perkloretilen ile tampon yapıp halı yıkama şampuanı ile şampuanlayınız.

Halıdaki Ayakkabı Boyası Lekesi Nasıl Çıkar ?

 • Halınızda oluşan ayakkabı boyası lekesini önce tiner ile siliniz daha sonra beyaz ispirto ile sildikten sonra halı yıkama şampuanı ile şampuanlayınız.

Halıdaki Reçel, Şurup ve Meyve Suyu Lekesi Nasıl Çıkar ?

 • Halınızda bulunan reçel, şurup veya meyve suyu lekesini ılık su ile siliniz. Silme işleminden sonra iz kalırsa Perkloretilen veya Tiner ile silmeniz yeterli olacaktır.

Halıdaki Çay, Kahve Lekesi Nasıl Çıkar ?

 • Halınızda bulunan çay veya kahve lekesi olan yeri halı yıkama şampuanı ile şampuanlayınız. Yaptığınız işlem neticesinde leke hala duruyorsa beyaz ispirto veya %10 oranında amonyak ilave edilmiş su ile tampon yapmanız yeterli olacaktır.

Halıdaki İlaç veya Kozmetik Lekesi Nasıl Çıkar ?

 • Halınızda bulunan ilaç lekesi veya kozmetik lekesi olan kısmı tiner ile siliniz daha sonra halı şampuanı ile şampuanlayınız.

Halıdaki Şarap Lekesi Nasıl Çıkar ?

 • Halıdaki şarap lekesi için yarı yarıya su ile sirke karışımı ile sildikten sonra halı yıkama şampuanı ile şampuanlamınız yeterli olacaktır.

Halıdaki Plastik Boya Lekesi Nasıl Çıkar ?

 • Halıdaki plastik boya lekesi yeni ise soğuk su ile tampon yapınız. Leke kurumuş ise kendi imkanlarınız ile çıkarmanız mümkün olmayacak kadar zordur. Firmamızı arayarak yardım alabilirsiniz.

Halıdaki Katran ve Makine Yağı Lekesi Nasıl Çıkar ?

 • Halınızda bulunan katran veya makine yağı lekesine tiner ile tampon yapınız. Daha sonra Halı yıkama şampuanı ile şampuanlayınız ve Beyaz ispirto kullanarak işlemi tamamlayıp son kez halı yıkama şampuanı ile şampuanlamanız yeterli olacaktır.

Halıdaki Sakız, Ciklet Lekesi Nasıl Çıkar ?

 • Halınızdaki Sakızı bir bıçak yardımı ile alınız. Kalan sakızın üzerine Perkloretilen ile tampon yapmanız yeterli olacaktı.

Halıdaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar ?

 • Halıdaki mürekkep lekesini Kağıt havlu ile iyice kurutunuz kurutma işlemi bittikten sonra %70 su %30 beyaz ispirto karışımı ile tamponlayıp halı yıkama şampuanı ile şampuanlayınız.

Halıdaki Kan Lekesi Nasıl Çıkar ?

 • Halınızdaki kan lekesine soğuk su ile tampon yapınız daha sonra halı yıkama şampuanı ile şampuanlamanız yeterli olacaktır.

Halıdaki Yumurta Lekesi Nasıl Çıkar ?

 • Halıdaki yumurta lekesine %5 amonyak ilave edilmiş su ile tampon yapınız daha sonra halı şampuanı ile şampuanlayınız.

Halıdaki Çamur Lekesi Nasıl Çıkar ?

 • Halınızda bulunan çamur lekesinin kurumasını bekleyiniz. Çamur kurudukdan sonra elektirik süpürgesi ile süpürmeniz yeterli olacaktır.

Halıdaki Salça, Sos Yağ Lekesi Nasıl Çıkar ?

 • Halıdaki yağ, salça ve sos lekeleri için tiner veya perkloretilen ile tampon yapınız daha sonra halı yıkama şampuanı ile şampuanlamanız yeterli olacaktır.

NOT: Yukarıda belirttiğimiz halıdaki leke müdahale işlemleri halıların cinsine göre bazen değişmektedir aksi bir durumda oluşabilecek durumlardan firmamız sorumlu değildir. Yukarıda belirttiğimiz işlemler sonucunda halınızdan çıkmayan bir leke olduğunda firmamızı tercih ederek lekeden kurtulmanız mümkündür.

2 Responses so far.

 1. Hdursun dedi ki:

  Merhaba, benim halima oje döküldü bir çok uygulama yaparak çıkarmaya çalıştım en son lekenin üstüne sentetik tiner döktüm leke çıktı fakat geniş bir alanda çay dökülmüş ve lekesi çıkmamış gibi bir görüntü oluştu. Bu görüntüden kurtulmak mümkün mü acaba ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir